Tieto doklady vám budú kontrolovať pri cestnej kontrole

Viete, aké doklady musíte mať v aute vždy pri sebe? Bez ohľadu na to, či ste sa vybrali na rutinnú cestu do práce alebo plánujete absolvovať dlhú trasu, tieto tlačivá vám môžu budú kontrolovať pri cestnej kontrole.

Bez vodičáku ani na krok, ale iba ten nestačí

Za každých okolností by ste v aute pri sebe mali mať nasledujúce doklady:

  • vodičský preukaz,
  • doklad totožnosti,
  • malý technický preukaz,
  • zelenú kartu ako potvrdenie o platnom PZP,
  • doklad o technickej kontrole,
  • doklad o emisnej kontrole,
  • doklad o psychickej a zdravotnej spôsobilosti (platí pre motoristov starších ako 65 rokov a vodičov nákladnej dopravy).

Všetky tieto doklady musia byť platné. Ak sa preukážete dokladom, ktorý platný nie je, môžete dostať pokutu podľa toho, a aký druh dokumentu ide. Tiež môže byť problém aj to, ak niektoré z požadovaných tlačív pri sebe mať nebudete. Napríklad za jazdu bez vodičského oprávnenia vám hrozí nielen pokuta, ale aj zákaz šoférovania na niekoľko mesiacov až rokov. Problém môže nastať aj vtedy, keď budete viesť vozidlo takej kategórie, na ktorú nemáte oprávnenie.

Pozor na pokuty

Keď policajti pri cestnej kontrole zistia, že vám niektorý z požadovaných dokladov chýba, môžu vám udeliť pokutu do 66 €. Zvlášť je trestané riadene motorového vozidla bez vodičského preukazu, za čo môžete byť sankciovaný až do výšky 100 €, v niektorých prípadoch aj viac.

Treba rozlíšiť, že uvedené sumy sa vzťahujú len na chýbajúce doklady za predpokladu, že inak sú platné. Ak budete vaše auto používať bez platnej technickej a emisnej kontroly, za každú z týchto kontrol dostanete pokutu vo výške 165 €. Za neplatné povinné zmluvné poistenie môžete dostať pokutu až 3 319,40 €.

2011 - 2024 © poistenie-motorovych-vozidiel.sk