Poistenie & Aktuality

Kedy sa jednodňová diaľničná známka bude dať kúpiť na Slovensku?

30.11.2023

Smernica Európskej únie nariaďuje všetkým členským krajinám implementáciu jednodňovej diaľničnej známku. Naši západní susedia, konkrétne Rakúsko a Česko už oznámili aj pevne stanovené ceny nového typu známok. Slovenskí vodiči sa tak právom pýtajú, kedy bude dostupná u nás a koľko za ňu zaplatia.

Rezort dopravy avizoval, že už v decembri chce predložiť návrh na zmenu zákona o diaľničnej známke. Prípravy na zavedenie jednodňového oprávnenia na využívanie diaľnic sú tak v plnom prúde a vodičom neostáva nič iné, len čakať. Momentálne sa ešte nevie, aká bude cena tohto typu známky, no predpokladá sa, že bude podobná ako u našich západných susedov. V Rakúsku za ňu motoristi zaplatia 8,60 € zatiaľ čo v Česku je o niečo lacnejšia a po prepočte jej cena vychádza na 8,20 €.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je vítanou zmenou, pretože mnohí vodiči využívajú diaľnice len sporadicky. Navyše sa to bude hodiť napríklad pri cestovaní na letnú dovolenku vlastným autom, keď sa prechádza cez viacero štátov. Jednodňová diaľničná známka zatiaľ dostupná nebola, a tak motoristi využívanie diaľnic zbytočne preplácali.

V ktorej krajine v Európe sa najviac predávajú elektromobily?

(12.12.2022)

Nórsko zaznamenalo rekordný nárast predaja elektromobilov. Z nových zaregistrovaných vozidiel až 80 % tvoria elektrické autá. Nórski motoristi čoraz viac uprednostňujú práve tieto typy vozidiel a vyzerá to tak, že tejto krajine sa podarí splniť odvážny cieľ. Nórsko chce do roku 2025 mať nulové emisie, teda na cestách sa budú premávať ich elektrické a vodíkové vozidlá.

Vysoká obľúbenosť elektromobilov sa však nedeje je len tak. Významnú rolu tu zohrávajú rôzne výhody a úľavy pre majiteľoch týchto typov vozidiel. Nielen, že v tejto krajine vodiči dostávajú výhodné dotácie na nákup týchto áut, tiež je ich predaj oslobodený od dane z pridanej hodnoty (DPH). Okrem toho majitelia e-áut platia nižšie poplatky za využívanie ciest a verejných parkovísk, tiež môžu v niektorých prípadoch využiť aj pruhy pre MHD.

V dôsledku znížených príjmov pre štát sa nórske úrady rozhodli niektoré výhody eliminovať. Od roku 2023 sa oslobodenie od DPH pri nákupe elektromobilov BUDE vzťahovať iba na 500 000 nórskych korún z ceny vozidla. Toto opatrenie sa najviac dotkne predajov prémiových značiek, ako je Tesla alebo Mercedes. Stále však platí, že elektromobily sú vzhľadom na vyššie spomenuté opatrenia a životnú úroveň v Nórsku dostupnejšie, než v iných krajinách.

,

Maybatch oslavuje 100-ročné jubileum

(27.10.2021)

Značka Maybach síce dlhé roky fungovala samostatne, dnes je však súčasťou automobilky Mercedes. V súčasnosti meno tejto značky nesú luxusné modely triedy S a SUV GLS a práve prostredníctvom nich chce Maybach osláviť svoju storočnicu. Na trh uvedie špeciálnu edíciu modelov Mercedes-Maybach S a Mercedes-Maybach GLS, pričom sa z každej kategórie vyrobí iba 100 kusov. Modely v rámci Edition 100 budú exkluzívne nielen svojim farebným prevedením, ale aj vybavením a použitými materiálmi, pričom v značnej miere pôjde o ručnú výrobu. Na autách si Maybatch dal záležať aj po technickej stránke. Model S680 bude vybavený 6 litrovým agregátom s výkonom motorom 450 KW. Luxusné SUV bude mať 4 litrový motor s výkonom 410 kw. Oba modely budú mať 9 stupňovú automatickú prevodovku s pohonom na všetkých štyroch kolesách. Ceny automobilov výrobca ešte neprezradil, ale je veľmi pravdepodobné, že pôjde o najdrahšie vozidlá, ktoré v budúcom roku automobilka vyrobí. K svojim majiteľom by sa tieto autá mali dosť začiatkom budúceho roka.

UNIQA finalizuje prevzatie poisťovne AXA

(20.10.2020)

Už začiatkom toho roka bolo známe, že francúzska poisťovacia spoločnosť AXA sa rozhodla opustiť trhy strednej Európy a jej aktíva prevezme UNIQA. Proces akvizície bol ku dňu 15.10.2020 oficiálne dokončený a spoločnosti AXA pôsobiace na Slovensku, v Česku a Poľsku už majú nového vlastníka. Na mieste je preto otázka, ako táto zmena ovplyvní klientov? Momentálne nijako, pre poistníkov sa nič nemení. Všetky uzatvorené poistné zmluvy s AXA naďalej ostávajú v platnosti s pôvodnými podmienkami. Taktiež sú stále dostupné všetky produkty od AXA a klienti si ich môžu dojednávať. Pre existujúcich klientov sú naďalej k dispozícii aj všetky kontaktné miesta, e-mailové adresy a telefónne kontakty. Tieto údaje budú zmenené spolu s dizajnom pobočiek až na začiatku budúceho roka. Klienti sa ničoho báť nemusia, budú o všetkom včas informovaní.

UNIQA na trhoch v strednej Európe nie je žiadnym nováčikom, pôsobí tu už vyše 20 rokov a akvizíciou spoločností AXA posilní svoje miesto na trhu. Momentálne patrí do prvej päťky najlepších poisťovacích spoločností. Teraz získa až 5 miliónov nových klientov, ktorým bude môcť poskytnúť svoje kvalitné služby. UNIQA nákup realizovala z vlastných zdrojov, čo je len dôkazom toho, že sa jej darí a prosperuje. To potvrdila aj ratingová agentúra Standard & Poor´s, ktorá tejto spoločnosti ponechala rating „A“.

Tesla predstavila model Y

(16.3.2019)

Nový model značky Tesla je známy. Dostal názov Y a spolu s ostatnými modelmi portfólia tvorí slovíčko S3XY. Najmladší model tejto značky vychádza z Modelu 3, s ktorým má množstvo spoločných rysov. Model Y má však robustnejšiu a vyššiu karosériu a nemá ochranné lakované plastové dielce na prahoch, blatníkoch a nárazníkoch. Časť interiéru nového modelu je prevzatá zo sedanu. Zhodujú sa sedadlá, palubná doska aj centrálny tunel. Podporuje rýchlonabíjačky Supercharger V3, ktoré boli nedávno predstavené. Tieto nabíjačky zvládnu výkon 250 KW a za 5 minút nabíjania by batériu mali dobiť o 120 km dojazdu. Medzi ďalšie vychytávky tohto modelu patrí aj bezkľúčový systém nahradený kľúčom v smartfóne, displej na palubovke s veľkosťou 15 palcov, mobilná aplikácia s možnosťou ovládania auta na diaľku a autopilot a 12 ultrazvukovými senzormi. Ako už môžete tušiť, automobil s takýmito vymoženosťami lacný práve nebude. Najlacnejšia verzia by mala stáť 39-tisíc dolárov teda približne 34 500 eur. Plná verzia záujemcov vyjde na 60-tisíc dolárov, teda asi 53 100 eur. Hoci Tesla nový model predstavila už teraz, uviesť ho plánuje až na budúci rok počas jesene. Najdostupnejší model by sa pritom záujemcom mal do rúk dostať až na jar v roku 2021.

Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke bude platný už od mája. Aké zmeny prinesie?

(20.4.2018)

Prezident Andrej Kiska podpísal návrh nového zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Aktuálny zákon o prevádzke vozidiel je z roku 2004 a do teraz bol novelizovaný celkom 19-krát. Ministerstvo dopravy sa preto rozhodlo vypracovať nový zákon, ktorý ucelene a systematicky upravuje pravidlá prevádzky vozidiel v súlade so smernicami a najnovšími nariadeniami Európskej únie.

Nová, komplexne prepracovaná právna úprava reguluje najmä kontrolné procesy, a to proces technickej a emisnej kontroly a tiež proces kontroly originality. Taktiež upravuje cestnú technickú kontrolu a schvaľovanie a prevádzku vozidiel v cestnej premávke. Zákon upravuje aj systém kontroly upevňovania nákladu a podmienky na posudzovanie technického stavu vozidla. Podľa rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie povoľuje nová právna regulácia aj registráciu vozidiel s pravostranným riadením. Nový zákon tiež definuje aj minimálne požiadavky na systém technických a cestných kontrol. Táto úprava má viesť k zvýšeniu bezpečnosti na cestách a zníženiu emisií.

Novinka z EÚ: autá s volantom napravo môžu jazdiť aj v SR

(12.2.2015)

Vozidlá dovezené zo zahraničia, ktorých volanty sú na pravej strane, nemali do nedávna miesto na našich komunikáciách. Dôvodom bolo údajné ohrozenie bezpečnosti cestnej premávky, kvôli čomu nebolo možné takéto autá u nás registrovať. Od marca minulého roka by už tieto obmedzenia platiť nemali. Rozhodol o tom Európsky súdny dvor.

Podľa neho by žiadna z členských krajín Európskej únie nemala obmedzovať svojich občanov v tom, aké vozidlo používajú. Podľa nich sú požiadavky na nákladné a zložité prerábanie takýchto vozidiel neopodstatnené, nakoľko sa argumenty ohľadom nebezpečnosti ich prevádzky nepotvrdili. Európska komisia naopak zastáva názor, že účelné prerábanie vozidiel na ľavostranne riadené predstavuje oveľa väčšie riziko ako ich samotné používanie. Podľa nového nariadenia by tak majiteľom takýchto vozidiel malo byť umožnené vozidlo riadne zaregistrovať a riadne užívať, a to bez ohľadu na fungujúcu cestnú premávku v danej krajine. Rozhodnutie platí pre všetky členské krajiny Európskej únie bez výnimky.

PZP aj pre podomácky vyrobené hospodárske stroje

(8.8.2014)

Od septembra minulého roka môžu aj domácky vyrobené vozidlá určené pre poľnohospodárske či lesné práce jazdiť po cestných komunikáciách I., II. či III. triedy. Potrebujú však na to špeciálne evidenčné číslo a platné PZP.

Špeciálne EČV typu C prideľuje príslušný dopravný inšpektorát na základe podanej žiadosti. Spolu s ňou je potrebné uhradiť aj jednorazový poplatok vo výške 33 eur. Povolenie sa prideľuje na dobu troch rokov s možnosťou jeho ďalšieho predĺženia. Rovnako je možné k tomuto povoleniu získať aj špeciálnu výnimku, ktorá umožňuje riadiť takéto vozidlo aj za zníženej viditeľnosti. Okrem špeciálneho C-éčkového čísla musí byť vozidlo aj zákonne poistené pre prípad, že by ním bola spôsobená škoda. Na rozdiel od bežných osobných vozidiel však ceny PZP v tomto prípade netreba porovnávať, pretože cena PZP bola pre vozidlá typu C určená pevne na 25 eur. PZP pre tento druh vozidla je teda možné uzavrieť v ktorejkoľvek poisťovni.

Proti pokutám sa možno chrániť aj inak ako ohľaduplnou jazdou!

(24.9.2013)

S ideou prišlo jedno české združenie, ktoré u našich susedov už dva roky poskytuje tzv. poistenie proti pokutám. Ide v podstate o to, že za ročný poplatok vo výške takmer 3000 ČK ste ako vodič chránený voči pokutám za:

- bránenie v predchádzaní napr. zvyšovaním rýchlosti jazdy
- nepoužitie znamenia o zmene smeru jazdy pri odbočovaní, pri ktorom došlo k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky
- nezastavenie vozidla za vozidlom pravidelnej verejnej dopravy osôb
- neprispôsobenie rýchlosti jazdy
- nedanie prednosti v jazde pri odbočovaní vľavo protiidúcim vozidlám
- státie na cestnej zeleni a inej verejnej zeleni
- obmedzenie protiidúcich vodičov pri obchádzaní prekážky v cestnej premávke
- otáčanie alebo cúvanie na miestach, kde je to zakázané
- obmedzenie alebo ohrozenie vodičov pri zaraďovaní sa po predídení
- prekročenie rýchlosti jazdy mimo obce od 25 do 29 km/hodinu a v obci od 15 do 19 km/hodinu
- vybočenie zo smeru jazdy pri predchádzaní a ohrozenie vodičov jazdiacich za vozidlom

Ak teda dostanete od policajta pokutu, stačí ak ju odmietnete zaplatiť a požiadate o správne konanie. O zvyšok sa už postará spomínaná organizácia, ktorá za vás v tomto konaní ďalej jedná.

Či sa táto služba bude môcť poskytovať aj na Slovensku je však stále otázne. Spoločnosť, ktorá túto službu poskytuje totiž rieši problém s našou legislatívou, na základe ktorej môže policajt vziať vodičovi za spáchanie priestupku vodičský preukaz.

Subjektívna verzus objektívna zodpovednosť?

(21.11.2012)

Od začiatku júla 2012 začala platiť na našich cestách novela zákona o cestnej premávke a v rámci nej tzv. objektívna zodpovednosť? O čo presne ide? Povieme vám...

Princíp objektívnej zodpovednosti je postavený na myšlienke zodpovednosti vlastníka (resp. držiteľa) vozidla pri vybraných dopravných priestupkoch, a to v prípade, že bude vodič neznámy. V praxi to znamená, že za prekročenie povolenej rýchlosti či nesprávne parkovanie budete zodpovedný vy – teda majiteľ vozidla. V prípade, že pokutu za vodiča odmietnete zaplatiť, budete musieť najskôr prezradiť jeho meno a dokázať jeho vinu.

Polícia si od nového pravidla sľubuje pokles následkov dopravných nehôd o 30 až 40 percent. Ako sa toto pravidlo osvedčí v realite však ukáže až čas...

2011 - 2024 © poistenie-motorovych-vozidiel.sk